Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Nem szabad szem elől téveszteni, hogy a postpartum depressio gyakori betegség.
Meg kell tanulni a rizikócsoportok azonosítását, és gondolni kell postpartum depressio fellépésére.
A postpartum psychosis jelentkezését a lehető legkorábban diagnosztizálni kell.
Az anyák mintegy 80%-a él át depressiv hangulatot ("babaszomorúság") gyermekszülés után, ami normális jelenség.
Gyermekszülés után az anyák mintegy 10–20%–ának állapota felel meg a postpartum depressio diagnosztikus kritériumainak. 1 .
A kórházi elhelyezést igénylő postpartum psychosis előfordulási gyakorisága 1000 szülésre 1–2 eset.
Egy nő életében mentalis zavar kialakulásának kockázata a szülés utáni egy hónapban háromszoros más, azonos életkorú nőkkel összehasonlítva.
Amennyiben a nő terhessége előtt már depressióban szenvedett, a postpartum depressio kockázata 25%.Ha az anya korábban már szenvedett postpartum depressióban, a visszaesés kockázata 40%.
A postpartum mentalis zavarok kialakulása szempontjából további kockázati tényezők az első szülés,párkapcsolati nehézségek, hajadon állapot, császármetszés, és a családban hangulatzavarok előfordulása.
Bipolaris hangulatzavar a kórelőzményben a postpartum psychosis legjelentősebb kockázati tényezője.
Az összes anyák mintegy 80%–a él át valamilyen súlyosságú postpartum melancholiát, és a tünetek a gyermekszülés utáni 3–5 napban a legsúlyosabbak. Előfordulási gyakorisága miatt ezt a jelenséget sokszor tekintik normális reakciónak. Ugyanakkor ez fokozza az anya postpartum depressiójának kialakulási kockázatát.
Tünetei: sírás, hangulatváltozások, fejfájás, ingerlékenység, fáradékonyság és enyhe depressio.
Az állapot rendszerint magától oldódik, és nem tesz szükségessé kezelést, csupán támogató hozzáállást a család és az orvos részéről.
Leggyakrabban a szülés utáni első három hónapban jelentkezik, de az előfordulási gyakoriság magasabb marad még 6 hónapig a szülés után.
Hajlamosító tényezők: súlyos depressio a kórelőzményben, stress, negatív élmények a perinatalis szakaszban, és elégtelen szociális támogatás. A postpartum depressio előfordulási aránya alacsonyabb az olyan kultúrákban, amelyekben a család vagy a közösség jelentős támogatást nyújt az új anyának 1 .
Típusos tünetek: alvászavar, anhedonia, összpontosítási képtelenség, elégtelenségi érzések, túlzott aggodalom és félelem a csecsemővel kapcsolatban. A tünetek psychosis szintjét is elérhetik.
Thyreoiditis és hypothyreosis szintén okozhatnak anyai depressiót 1 .
Az anya depressiója befolyásolja csecsemője gondozásának képességét, és megzavarhatja a normális anya–gyermek kapcsolat kialakulását.Továbbá az anya postpartum depressiója növeli a gyermek és az egész család következményes kockázatát psychiatriai zavarokkal szemben.A hirtelen csecsemőhalál–syndroma előfordulási aránya magasabb a postnatalis depressióban szenvedő anyák gyermekeinél, mint a kontrolloknál.
A postnatalis depressio kezelése nem különbözik a depressio szokásos kezelésétől (Lásd: ebm00716) . Szakorvos bevonása gyakran javallt. A kezelés lehetséges módjai: pharmakotherapia, (Lásd: ebm00721) szociális támogatás, a csecsemő gondozásának segítése és psychotherapia. Olykor kórházi elhelyezés indokolt.
Ha a depressio tünetei a gyermekszülés után tartósan fennállnak, a helyzetet szükség esetén psychiaternek újra kell értékelnie, a gyermek és a család számára káros következmények elkerülésére.
A szülés utáni mentalis zavarok legritkább, de legsúlyosabb formája.
A tünetek leggyakrabban a szülés után 3–14 nappal jelentkeznek. Ilyenkor az anya és a gyermek rendszerint már otthon van, és a családtagok veszik észre az anya furcsa viselkedését.
Az első tünet nyugtalanság, izgatottság, álmatlanság és hangulatzavar lehet, amelyek zavartságba és legtöbbször maniás psychosisba torkollnak.
A postpartum psychosis psychiatriai sürgősségi állapot és kórházi elhelyezést igényel. Az öngyilkossági kockázat jelentős, de az újszülött is veszélyben van.
A kezelésantipsychoticumok adása és psychotherapia, valamint az anya és a család szociális támogatása.
Psychoticus depressióban az electroshock gyorsabb javulást eredményez, mint a gyógyszerek 1 .
Az oestrogen therapia is ígéretes eredményekkel kecsegtet.
A prognosis jó az első epizód után, de újabb szülés után a psychosis visszatérhet, s ezt a beteggel és a családdal közölni kell.
A beteget psychiatriai ellenőrzésre kell küldeni minden további terhesség esetén. Az elég korán megkezdett antidepressiv kezelés megelőzheti az állapot kifejlődését.