Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Minél gyorsabban állítsuk fel a kórismét.
A fertőzött szöveteket sebészeti úton kell eltávolítani.
A beteget olyan őrzőben helyezzük el, ahol intenzíven követhető az állapota.
Az A csoportba tartozó streptococcusok egyes serotypusai (különösen a T1M1) invazív fertőzéseket okozhatnak. A kezdeti klinikai kép ilyenkor erysipelasra emlékeztethet.
A kevert fertőzés (Bacteroidák E Coli Streptococcus faecalis stb.) által okozott fasciitis gyakran valamilyen sérülésből indul ki, vagy a genitalis régióban kezdődik (Fournier gangraena)
Az esetek csaknem felében nincs ismert rizikótényező
Minden harmadik beteg alkoholista
A hajlamosító tényezők közé tartozik a rheumatiod arthritis, a veseelégtelenség, a cukorbetegség, a gyermekágy, a neonatalis időszak, az immunhiányos állapot és a bárányhimlő.
Toxicus shock syndroma (láz, hasmenés, bőrkiütés és alacsony vérnyomás) (Lásd: ebm00005) , amely nem tévesztendő össze lázas gastroenteritisszel
A behatolási kapu általában egy kisebb sérülés vagy elfertőződött műtéti seb helye
Tünetek: hirtelen kialakuló duzzadás, bőrpír és heves fájdalom.
A bőr felhólyagosodhat és bíborvörös színűvé válik. A bőrjelenségek megtévesztően enyhék lehetnek. A subcutan szövetek gangrénássá válnak.
Gázgangréna esetén a necroticus seb duzzadtá válik, tapintható sercegéssel.
A duzzanat gyorsan terjed (órák alatt). Gyanús esetekben az ismételt vizsgálat nagyon fontos.
A szövetmintából készült kenet nagy gram-pozitív pálcákat mutat. Mintát kell küldeni anaerob tenyésztésre (a tampont Stuart-féle transzport médiumban vagy más megfelelő anaerob csőben küldjük).
A necrotisáló fasciitis és gázgangréna kezelése a sürgősséggel elvégzett necrectomia. A fertőzött szöveteket és a felette lévő bőrt teljes egészében el kell távolítani.
Széles spektrumú intravénás antibioticum kezelés (pl. imipenem 3 × 1g)(A S. Aureus, Clostridium perfringens és különböző kevert fertőzések hasonló klinikai képet okozhatnak). Ha a streptococcalis eredet igazolható, 2 millió egység G penicillin adandó négy óránként intravénásan.
A kevert fertőzés által okozott necrotisáló fasciitis esetén a túlnyomásos oxigén, a necrectomia és antibiotikumok valószínűleg előnyösek. A túlnyomásos oxigénkezelésre szállítás azonban legfeljebb egy órával késleltetheti a radikális sebészi beavatkozást.