Nyirkos Péter dr. (2005)
Melania Kiadói Kft.
Felismerni a quininmérgezés okozta panaszokat, tüneteket, és a tartós szövődményeket.
Sürgősségi ellátást biztosítani.
A quinin és a szorongáscsökkentő szerek kombinációját tartalmazó tablettákat széles körben alkalmazzák az éjszakai lábgörcs kezelésére.
Gyermekek és idős emberek véletlenül adagolhatják túl, fiatal felnőttek viszont azért haszhatják e szereket, mert narcoticus hatást tulajdonítanak neki.
A quinin mérgező hatású a neuroretinára (a quinidinnek nincs ilyen hatása).
A túladagolás először hányingert és letargiát vált ki.
Qunindinhez hasonló tulajdonságai miatt a quinin megnyújtja a QT időt, és súlyos tachycardia jelentkezhet ("torsades de pointes" típusú ).
A túladagolás után 6–24 órán belül a látás súlyosan megromlik. A fényérzékelés teljesen el is veszhet. A centrális látás a következő napokban rendeződhet, a látótér, a színlátás és a sötétben való látás azonban tartósan károsodik. Látáskárosodása miatt a beteg munka- és cselekvőképtelenné válhat.
A quinintúladagolás okozta szintén jellemző panasz a fülzúgás.
Quininmérgezésre akkor kell gyanakodni, ha a beteg hirtelen vakul meg, füle zúg, és az EKG-n a QT idő megnyúlt.
A gyógyszerszedéssel kapcsolatos gondos anamnesisfelvétel, és a plasma quinin szintjének meghatározása erősíti meg a diagnózist.
Az acut szakban a szemfenéki kép gyakran hasonlít arra, amit az arteria centralis retinae elzáródásakor lehet látni: kiterjedten duzzadt, fehér retina, cseresznyepiros folt a maculán. A jelentős látásromlás ellenére azonban teljesen normális is lehet a funduskép. A következő hónapokban a retina és a nervus opticus sorvadása következik be.
Az azonnal, ismételten, nagy mennyiségben adott aktív szén csökkenti a bélből felszívódó quinin mennyiségét. A látási panaszok jelentkezésekor a teljes adag felszívódott már, és a panaszok semmilyen ismert kezeléssel nem fordíthatók vissza. Az ismételten beadott aktív szén azonban a keringésből a bélbe szívhat vissza quinint.