Pécsi Tudományegyetem, Szegedi Tudományegyetem, Nyugat-Magyarországi Egyetem, Eszterházy Károly Főiskola, Dialóg Campus Kiadó-Nordex Kft.

A streetball (utcai kosárlabda) hazánkban is nagyon népszerű. Nincsenek egységes szabályai. Napjainkban leginkább kétfajta szabály terjedt el.

Az itthon leginkább elterjedt szabályok szerinti, és az AND 1 és a hozzá tartozó szabályok.

• Többnyire 3–3 ellen, de a csapat több főből áll (4–5).

• Sorsolással döntik el, ki kezd.

• Cserélni a labda birtoklásakor lehet.

• Minden kosár után az a csapat hozza játékba a labdát, aki a kosarat kapta.

• Minden kosár (félkörön belüli és a büntető) egy pontot ér, a köríven kívüli két pont.

• Kosár után a hárompontos vonalon kívülre kell vinni a labdát és ott kezeltetni az ellenféllel.

• Érvényes kosárhoz legalább két játékosnak érintenie kell a labdát.

• Nincs hárommásodperces szabály és feldobás esetén a védekező csapaté a labda.

• Zsákolni többnyire tilos. Egyszer kérhetnek a csapatok időt, de az utolsó két percben nem.

• A támadó idő 30 másodperc.

• A mérkőzések 16 pontig vagy 20 percig tartanak futó órával, de létezik 13 pontos 10 percig játszott változat is.

• Ha a fautolt játékos kosarat szerez az érvényes, és nem jár érte büntető dobás. Dobás közbeni fault esetén, ha az nem megy be, mindig büntetődobás jár.

• A büntető után az ellenfél hozza játékba a labdát még akkor is, ha az kimaradt.

• A büntetődobást a játékidő letelte után is le kell dobni (időn túli büntetődobás).

• Az első szándékos szabálytalanság után egy büntető jár, a második után a vétkest kizárják a játékból.

• Nincs játékvezető, hanem pályafelügyelők vannak.

• Az egyéb nem említett kérdésekre a kosárlabda-szabálykönyv versenyszabályai a mérvadóak.

Az AND1 játékot lehet teremben és utcán is játszani. 5–5 ellen játszanak, trükkökkel, látványos elemekkel tarkítják a játékot. A hagyományos kosárlabda szabályokat veszik alapul. Van játékvezető és egy úgynevezett Tour MC, aki mikrofonba kommentálja az eseményeket és igyekszik a közönséget is feltüzelni, fokozni a hangulatot. A bírók egyes szabályokat nem néznek annyira szigorúan, és a fair play itt is érvényesül. A játék a trükkökre, cselekre, alley-oop-okra (a gyűrű közelébe feldobott passzból történő zsákolás) és a közönség szórakoztatására épül. Itt jobban értékelik a zsákolást és a trükköket, mint a hárompontos dobást. Nem igazán számít a lépéshiba, kétszer indulás, ha az a trükk része. A visszajátszást sem veszik annyira szigorúan. A fault azonban itt is számít. Erre ügyelnek a játékvezetők. A pontszerzés a legfontosabb itt ebben a játékban is, nem feledkezve meg a közönségről a kosárig vezető trükkök és látványos megoldások sokszínűségéről.