A liliomvirágúakat a spárgavirágúak rendjétől (Asparagales) leginkább az különbözteti meg, hogy nektáriumaik[1583] nem a termőlevelek forradásainál, hanem a lepel- és a porzólevelek tövénél helyezkednek el. Legnagyobbrészt lágyszárú, geofiton életformájú növények tartoznak ide. Leveleik erezete párhuzamos vagy ívelt. Virágaik a nősziromfélék családja (Iridaceae) kivételével ötkörösek és körönként háromtagúak. Virágtakarójuk többnyire szabadon álló, színes lepellevelekből áll. Rovarmegporzásúak. Virágaik igen változatos - füzéres, fürtös, legyező- vagy forgószerű - virágzatokat alkotnak. Termésük rekeszekre hasadó tok, nagyon ritkán bogyó. Szívre ható glikozidjaik nincsenek.
A melantiumfélék családja - Melanthiaceae
A legtöbb faj rizómás[1584] és leveles szárú. Szteroid-alkaloidjaik - amelyeknek rokon vegyületeit csak a Solanum nemzetségből ismerjük - erősen toxikusak és rákkeltők. A fehér zászpa (Veratrum album) Eurázsia területén sokfelé elterjedt, az alpin régióba[1585] is felhatol. Amikor ez utóbbi térségben a tárnics (Gentiana) gyökerét pálinka készítéséhez gyűjtötték, gyakran vezetett a zászpával való összetévesztése súlyos mérgezésekhez. Gyökere és gyöktörzse[1586] erős hatású drog[1587]. Mezofil[1588] lomberdőkben nő a fekete zászpa (V. nigrum). Boreális [1589] és óceáni éghajlatú lápok csonttörő (lásd a fajnevét!), zsombékos helyein nő a kalászliliom (Narthecium ossifragum) . Alpesi forrás- és síklápok növénye a hegyi pázsitliliom (Tofieldia calyculata) .
A kikericsfélék családja - Colchicaceae
Gumós vagy hagymagumós növények tartoznak ebbe a családba. A kikericsfajok (Colchicum spp.) lepellevelei aljukon hosszú csővé nőttek össze, és a föld alatt elhelyezkedő magházat - amely csak tavasszal érik a földfelszín fölé emelkedő tokterméssé - magukba zárják. Fitokémiailag a kolchicin tropolon-alkaloid szintézise választja el őket a rend többi családjától. Az őszi kikerics (Colchicum autumnale) üde réteken és ligetekben gyakori mérges növény. Alföldi homokpusztáinkon pannóniai endemizmusként[1590] fordul elő a homoki kikerics (C. arenarium)
.
A liliomfélék családja - Liliaceae
A rend többi családjától eltérően fajai az északi félgömbön terjedtek el. Hagymás növények gyakran leveles szárral. A dísznövényként elterjedt tulipánfajok (Tulipa spp.) és -hibridek[1591] allergén vegyületet[1592] tartalmaznak, amely érzékeny egyéneknél bőrkiütéseket okozhat. Sztyepprétek védett növénye a cseh tyúktaréj (Gagea bohemica) . Az európai kakasmandikó (Erythronium dens-canis) üde erdők védett ritkasága. A mocsárréteken előforduló kockásliliom (Fritillaria meleagris) állományai hazánkban a vízrendezések és a művelési mód megváltoztatása miatt nagyon megritkultak. A császárkorona (F. imperialis) falusi kertek kedvelt dísznövénye. A fehér liliomot (Lilium candidum) a kereszténység a szüzesség és a tisztaság jelképének tartja. Dísznövénynek és gyógyászati célokra egyaránt termesztik. Hasonlóképpen dísznövény a királyliliom (L. regale), a tüzes liliom (L. bulbiferum), a tigrisliliom (L. tigrinum) és több kakasmandikófaj (Erythronium sp.) . Üde erdeinkben előfordul a védett turbánliliom (L. martagon) . Virágai bókolók, lepellevelei rózsaszínesek, sötét pettyesek, visszahajló csúcsúak. Az Európa magas hegységeiben előforduló alpesi tölcsérliliom (Paradisia liliastrum) fehér, illatos virágai laza, egyoldalú fürtvirágzatokat alkotnak. Alpesi poliploid[1593] populációi valószínűleg a pireneusi diploid[1594] populáció adaptív radiációja[1595] révén keletkeztek.
A nősziromfélék családja - Iridaceae
1500 fajuk többsége Dél-Afrikában vagy Amerika trópusi és szubtrópusi tájain honos, nagy számban akadnak azonban a mérsékelt égövben elterjedt képviselőik is. Rendszerint lágyszárú, évelő növények. Földbeli hajtásuk rizóma[1596], hagymagumó vagy gumó. Kard alakú leveleik alapja hüvelyként ellapulva a szárat öleli. Forgó vagy legyező virágzatba csoportosuló, illetve magános virágaik a családon belül fokozatosan zigomorfakká[1597] válnak. A bimbókat buroklevél (spatha) borítja. A két lepelkör tagjai eltérnek egymástól, és aljukon gyakran egymással összeforrtak. Csak a belső porzókörben maradt meg 3 porzójuk. Magházuk alsó állású, háromrekeszű. Nagyszámú magkezdeményük tengelyi placentációjú. Bibéjük igen változatos alakulású, szembetűnő . Gyakran háromkaréjú és színes, lepelszerű.
A nőszirmok (Iris spp.) a mérsékelt égövben honosak. Lepelcsövük nagyon rövid. Külső lepelcimpáik díszesek, bibekaréjaik széthajlók. Vadon élő, védett növényfajaink az apró nőszirom (Iris pumila), a homoki nőszirom (I. arenaria), a magyar nőszirom (I. aphylla subsp. hungarica), a szibériai nőszirom (I. sibirica), a korcs nőszirom (I. spuria), a sárga nőszirom (I. pseudacorus) és a tarka nőszirom (I. variegata) .
A sáfrányfajok (Crocus spp.) a mediterrán térségtől Iránig terjedtek el. Összel virágzik a termesztett jóféle sáfrány (C. sativus). Bibéjével ételeket színeznek. Mind a négy tavaszi virágzású hazai fajunk - C. reticulatus, C. albiflorus, C. heuffelianus, C. tommasinianus - védett. Dísznövényekként leginkább a sáfrányhibridek terjedtek el.
Üde sztyepprétek növénye a mocsári kardvirág (Gladiolus palustris). Hegyi réteken fordul elő a réti kardvirág (G. imbricatus). Mindkettő ritka, védett növényünk. A kerti gladióluszt (G. x gandavensis) afrikai fajok keresztezésével hozták létre.
[1583] A nektáriumok vagy mézfejtők a zárvatermő növények megporzó rovarokat csalogató, édes nedvet (nektárt) kiválasztó mirigyei. Megkülönböztetünk virágon belüli, ún. intraflorális nektáriumokat és virágon kívüli, de annak mindig a közvetlen közelében elhelyezkedő ún. extraflorális nektáriumokat. A termőlevelek összenövéseinél szeptális nektáriumok helyezkedhetnek el.
[1584] A rizóma vagy gyöktörzs vastag, évelő föld alatti módosult szár, rendes vagy járulékos rügyekkel és pikkelyszerű allevelekkel.
[1585] Közép-Európa magassági övei (régiói) a rájuk jellemző növényzettel a következők: 500-700 m tengerszint fölötti magasság (tfm) között a kollin régió tölgyesekkel, 700-1000 m tfm között a szubmontán régió bükkösökkel, 1000-1500 m tfm között a montán régió lucosokkal, 1500-2000 m tfm között a szubalpin régió törpefenyvesekkel és törpecserjésekkel, 2000-3000 m tfm között az alpin régió alhavasi gyepekkel, 3000 m fölött pedig a nivális, növényzet nélküli, állandóan hóval takart régió húzódik.
[1586] A gyöktörzs vastag, rendszerint el nem ágazó és belül tömör, földfelszín alatti hajtás, amellyel a növény a kedvezőtlen (hideg vagy száraz) időszakot átvészeli; a kedvezőtlen időszak megszűntével belőle föld fölötti hajtások erednek.
[1587] A gyógynövényeket ún. drogokként hasznosítjuk. A drog olyan növényi vagy állati eredetű anyag, amely gyógyászati vagy élvezeti célokra alkalmas vegyületeket tartalmaz. A Magyar Gyógyszerkönyv (Ph.Hg.VI., Ph.Hg.VII.), illetve az Európai Gyógyszerkönyv (Ph.Eu) hivatalos droglistája az alábbi:
Juglandis folium
diófalevél
Juglans regia
Juglandaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Amylum solani
burgonyakeményítő
Solanum tuberosum
Solanaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Amylum maydis
kukoricakeményítő
Zea mays
Poaceae
Ph.Eu
szabadforgalmú
Centaurii herba
ezerjófű
Centaurium erythraea
Gentianaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Althaeae radix
orvosiziliz-gyökér
Althaea officinalis
Malvaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Althaeae folium
orvosiziliz-levél
Althaea officinalis
Malvaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Crataegi summitas
galagonya virágzó ágvége
Crataegus monogyna
Crataegus oxyacantha
Rosaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Sambuci flos
bodzavirág
Sambucus nigra
Sambucaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Graminis rhizoma
tarackbúza-gyökértörzs
Agropyron repens
Poaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Tiliae flos
hársfavirág
Tilia cordata
Tilia platyphyllos
Tiliaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Amylum tritici
búzakeményítő
Triticum aestivum
Poaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Uvae ursi folium
medveszőlőlevél
Arctostaphylos uva-ursi
Ericaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Gentianae radix et rhizoma
tárnicsgyökér és -gyökértörzs
Gentiana lutea
Gentianaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Oleum ricini
ricinusolaj
Ricinus communis
Euphorbiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Balsamum peruvianum
perubalzsam
Myroxylon balsamum var. pereirae
Fabaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Benzoe
benzoegyanta
Styrax benzoides
Styracaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Valerianae rhizoma et radix
macskagyökér
Valeriana officinalis
Valerianaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Cardui benedicti herba
benedekfű
Cnicus benedictus
Asteraceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Marrubii herba
orvosi pemetefű
Marrubium vulgare
Lamiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Oleum lini
lenolaj
Linum usitatissimum
Linaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Ononidis radix
tövisesiglice-gyökér
Ononis spinosa
Fabaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Plantaginis folium
útifűlevél
Plantago lanceolata
Plantago major
Plantaginaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Agar-agar
agar-agar (ágármoszat)
Ahnfeltia, Gelidium spp.
Rhodophyta
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Calami rhizoma
kálmosgyökértörzs
Acorus calamus
Araceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Gummi arabicum
arabmézga
Acacia senegal
Mimosaceae
Ph.Hg.VI., Ph.Eu
szabadforgalmú
Cardamomi fructus
kardamomtermés
Elettaria cardamomum var. minuscula
Zingiberaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Herniariae herba
porcikafű
Herniaria glabra
Herniaria hirsuta
Illecebraceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Aurantii pericarpium
narancsterméshéj
Citrus sinensis
Rutaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Thymi vulgaris herba
kerti kakukkfű
Thymus vulgaris
Lamiaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Cynosbati fructus sine semi
csipkebogyó-áltermésfal
Rosa canina
Rosaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Verbasci flos
ökörfarkkóró-virág
Verbascum phlomoides
Verbascum thapsus
Scrophulariaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Capsici fructus
paprika
Capsicum annuum convar. longum
Solanaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Cynosbati pseudofructus
csipkebogyó-áltermés
Rosa canina
Rosaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Lini semen
lenmag
Linum usitatissimum
Linaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Malvae folium
mályvalevél
Malva sylvestris
Malvaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Rosmarini folium
rozmaringlevél
Rosmarinus officinalis
Lamiaceae
Ph.Eu
szabadforgalmú
Malvae flos
mályvavirág
Malva sylvestris
Malvaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Equiseti herba
mezeizsurló-herba
Equisetum arvense
Equisetaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Veratri rhizoma et radix
fehérzászpa-gyökértörzs és -gyökér
Veratrum album
Melanthiaceae
Ph.Hg.VII.
erős hatású
Hyoscyami folium
beléndeklevél
Hyoscyamus niger
Solanaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
erős hatású
Belladonnae folium
nadragulyalevél
Atropa bella-donna
Solanaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
erős hatású
Belladonnae radix
nadragulyagyökér
Atropa bella-donna
Solanaceae
Ph.Hg.VII.
erős hatású
Chinae succirubrae cortex
vöröskínafa-kéreg
Cinchona pubescens
Rubiaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
erős hatású
Ipecacuanhae radix et rhizoma
ipekakuána-gyökér és -gyökértörzs
Uragoga ipecacuanha
Rubiaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
erős hatású
Strychni semen
ebvészmag
Strychnos nux-vomica
Loganiaceae
Ph.Hg.VII.
erős hatású
Aloe
aloe
Aloë ferox
Asphodelaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Hg.VI., Ph.Eu
erős hatású
Stramonii folium
maszlaglevél
Datura stramonium
Solanaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
erős hatású
Frangulae cortex
kutyabengekéreg
Frangula alnus
Rhamnaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Rhei rhizoma
rheumgyökértörzs
Rheum palmatum
Polygonaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Sennae folium
szennalevél
Cassia angustifolia
Caesalpiniaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Sennae fructus
szennatermés
Cassia angustifolia
Caesalpiniaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Agrimoniae herba
párlófű
Agrimonia eupatoria
Rosaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Quercus cortex
tölgyfakéreg
Quercus petraea
Fagaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Ratanhiae radix
ratanhiagyökér
Krameria triandra
Fabaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Achilleae herba
cickafarkfű
Achillea millefolium
Asteraceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Anisi vulgaris fructus
közönséges ánizs
Pimpinella anisum
Apiaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Carvi fructus
köménytermés
Carum carvi
Apiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Caryophylli flos
szegfűszeg
Syzigium aromaticum
Myrtaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Chamomillae anthodium
orvosiszékfű-virágzat
Matricaria recutita
Asteraceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Cinnamomi cassae cortex
kassiafahéj
Cinnamomum aromaticum
Lauraceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Coriandri fructus
koriandertermés
Coriandrum sativum
Apiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Foeniculi fructus
édesköménytermés
Foeniculum vulgare
Apiaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Juniperi galbulus
boróka-tobozbogyó
Juniperus communis
Cupressaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Lavandulae flos
levendulavirág
Lavandula angustifolia
Lamiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Melissae folium
citromfűlevél
Melissa officinalis
Lamiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Menthae crispae folium
fodormentalevél
Mentha spicata
Lamiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Menthae piperitae folium
borsosmentalevél
Mentha piperita
Lamiaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Salviae folium
orvosizsálya-levél
Salvia officinalis
Lamiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Serpylli herba
mezei kakukkfű
Thymus serpyllum
Lamiaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Liquiritiae radix et rhizoma
édesgyökér
Glycyrrhiza glabra
Fabaceae
Ph.Hg.VII., Ph.Eu
szabadforgalmú
Primulae radix et rhizoma
kankalingyökér és -gyökértörzs
Primula vulgaris
Primulaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Saponariae albae radix
fehér szappangyökér
Gypsophila paniculata
Caryophyllaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Pix juniperi
borókafakátrány
Juniperus oxycedrus
Cupressaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Absinthii herba
fehér ürömfű
Artemisia absinthium
Asteraceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Trifolii fibrini folium
vidrafűlevél
Menyanthes trifoliata
Menyanthaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
Lini seminis farina
lenmagliszt
Linum usitatissimum
Linaceae
Ph.Hg.VII.
szabadforgalmú
[1588] A mezofil fajok, valamint társulások közepes hőmérséklet- és nedvességigényűek.
[1589] A boreális éghajlat az északi, sarkvidéki tájak éghajlata. Jellemző növényfajai a boreális flóraelemek. Ezek nálunk igen ritkák. Közéjük tartozik pl. a dealpin reliktumnak (a jégkorszakok idejéből ittrekedt növényfajnak) tekintett szibériai hamuvirág (Ligularia sibirica, Asteraceae), tőzegáfonya (Vaccinium oxycoccus, Ericaceae), tőzegeper (Comarum palustre, Rosaceae) és lápi nádtippan (Calamagrostis stricta, Poaceae).
[1590] Az endemikus vagy bennszülött fajok kis elterjedési területűek (areájúak). Megkülönböztetünk paleo- vagy reliktum-, illetve neoendemizmusokat. Az előbbiek korábbi időszakokban nagyobb elterjedésűek voltak, de kis versenyképességük (konkurencia-képességük) miatt visszaszorultak. Veszélyeztetettségük miatt kiemelt védelmet érdemelnek. A neoendemizmusok gyors fajképződésű nemzetségek kis fajai.
[1591] A hibridizáció kereszteződést jelent, aminek eredményeképpen keverékfajok, keverékvonalak stb. (együttesen: hibridek) keletkeznek.
[1592] Az allergének a rájuk érzékeny szervezetekben túlérzékenységi reakciót (allergiát) kiváltó vegyületek. Gyakran a virágporszemek (pollen) felületén lévő fehérjemolekulák is allergén hatásúak.
[1593] Haploidnak az egyszeres kromoszómaszámú, diploidnak a kétszeres kromoszómaszámú, poliploidnak pedig a többszörös kromoszómaszámú sejteket, valamint egyedeket nevezzük.
[1594] Haploidnak az egyszeres kromoszómaszámú, diploidnak a kétszeres kromoszómaszámú, poliploidnak pedig a többszörös kromoszómaszámú sejteket, valamint egyedeket nevezzük.
[1595] Az adaptív radiáció az evolúciónak az a folyamata, amikor a közös ősöktől származó utódok a tulajdonságok különbözővé válása (ún. divergencia) révén hódítanak meg újabb nicheket (a niche magyarázatát lásd az ökológiai fejezetben), illetve élőhelyeket.
[1596] A rizóma vagy gyöktörzs vastag, évelő föld alatti módosult szár, rendes vagy járulékos rügyekkel és pikkelyszerű allevelekkel.
[1597] A zigomorf szó jelentése: kétoldalian részarányos.