Adatbázisok használata a felsőoktatásban – képzők képzése

2014. szeptember 4. - Tankönyvtár

Az Educatio Nonprofit Kft a TÁMOP-4.2.5.B-11/1-2011-0001 (Tudományos és felsőoktatási tartalmak központi elektronikus közzétételének biztosítása) projekt keretében képzést indít „Adatbázisok használata a felsőoktatásban” címmel. A képzés lebonyolítója a CC CONSULTATIO Tanácsadó és Kommunikációs Korlátolt Felelősségű Társaság.

A képzés célja a tudományos adatbázis felhasználók számának növelése, olyan szakemberek képzése, akik az adatbázis használattal kapcsolatos tudást képesek a célcsoport számára közvetíteni.

A képzés keretében, az egyetemi szférához kötődő, már jelentős online alkalmazási tapasztalatokkal rendelkezők számára szervezünk 30 órás képzést a nemzetközi és hazai szinten rendelkezésre álló online adatbázisokról. A résztvevők részletes ismereteket szerezhetnek az adatbázisok tartalmairól, a keresési lehetőségekről, a fellelt információk hatékony felhasználásának lehetőségeiről, a döntés- és probléma-orientált adatkezelés stratégiai és operatív részleteiről.

A képzésben való részvétel feltételei:

• felsőfokú végzettség,
  • középfokú nyelvvizsga angol nyelvből,
  • valamely államilag elismert felsőoktatási intézmény oktatója, könyvtáros munkatársa, doktorandusz hallgatója.

A kiválasztásnál előnyt jelentenek az alábbi szempontok:

• felsőfokú angol nyelvvizsga,
  • rutinos felhasználó, ill. kutatási tapasztalattal rendelkező személy az adatbázisok tekintetében.

A képzések időpontja: 2014. november 17. és december 15. között.

A képzés óraszáma: 30 óra (elméleti órák száma: 18, gyakorlati órák száma: 12)

A képzés lebonyolítása blended képzési rendszerben történik:

• Az elméleti rész eLearning rendszerben történik, amely elvégzésére a gyakorlati képzést megelőzően kerül sor.
  • A gyakorlati képzési rész lebonyolítása két egymást követő napon történik (amely képzési napok hétvégén is megtarthatók), maximális csoportlétszám 16 fő. Tanórák száma/nap: 6-8 óra. A tanóra egysége 45 percből áll.

A képzés sikeres elvégzésének feltételei:

• Az egyes tanegységekhez kapcsolódó gyakorlati feladatok teljesítése, és a kurzusvezető oktató által történő elfogadása.
  • A gyakorlati képzés óráinak legalább 75%-án való részvétel.

A képzés elvégzéséről szóló igazolás: a képzés sikeres elvégzését követően az intézmény a résztvevő részére Tanúsítványt állít ki.

A képzés választható helyszínei: Budapest, Szeged, Pécs, Debrecen, Miskolc.

Szállás, ellátás: a gyakorlati képzés során a teljes ellátás (étkezések, igény esetén szállás) ingyenesen biztosított min. 3 csillagos szállodai minőségben. Az elhelyezés egyágyas standard szobákban történik.

Előzetes regisztráció: http://www.educatio.hu/konfreg/!KonfReg/index.php/konfreg/index/tankonyvtar_kepzes

1.A képzési program

1. Tananyagegység

Adatbázis-használat a felsőoktatásban

Célja

Az adatbázis-használat áttekintése, általában a magyar felsőoktatásban illetve az egyes résztvevők intézményi keretei között.

2. Tananyagegység

Keresés az Interneten

Célja

Áttekintés az Interneten történő keresésről, milyen szabadon hozzáférhető illetve előfizetéshez kötött elektronikus tartalmak és adatbázisok nyújthatnak segítséget a kutatómunka során.

6 óra

3. Tananyagegység

Bevezetés a katalógus fejlesztésbe

Célja

Megismertesse a résztvevőket a katalógus fejlesztés gyakorlatával és kihívásaival, az elektronikus katalógusban történő keresés alapjaival.

4. Tananyagegység

TAMOP adatbázisok

Célja

Áttekintés biztosítása a TAMOP keretében rendelkezésre álló adatbázisokról és azok használatáról az eredményes kutatómunka érdekében.

5 óra

5. Tananyagegység

EBSCO adatbázisok

Célja

Áttekintés biztosítása az EBSCO keretében rendelkezésre álló adatbázisokról és azok használatáról az eredményes kutatómunka érdekében.

6. Tananyagegység

Science Direct adatbázisok

Célja

Áttekintés biztosítása a Science Direct keretében rendelkezésre álló adatbázisokról és azok használatáról az eredményes kutatómunka érdekében.

7. Tananyagegység

Könyvtári katalógusok

Célja

Áttekintés biztosítása a könyvtári katalógusokról és azok használatáról az eredményes kutatómunka érdekében.

8. Tananyagegység

Hivatkozások kezelése

Célja

Bemutatni a szakszerű hivatkozással támasztott követelményeket, hivatkozási stílusokat és a hivatkozás egységes rendszerben történő kezelését egy elektronikus rendszer keretei között.

4 óra

9. Tananyagegység

Megnevezése

A felkutatott információk rendszerbe foglalása

Célja

Bemutatni miként lehetséges a már felkutatott információk egységes rendszerbe foglalása elektronikus keretek között.